Zapobieganie szkarlatynie

Szkarlatyna rozprzestrzenia się dość szybko, zwłaszcza w takich kręgach jak przedszkola czy szkoła. Dość trudno jest uchronić dziecko przed zarażeniem, ponieważ chory może roznosić zakażenie wcześniej niż pojawiają się pierwsze objawy. Unikanie środowiska, w którym jest zakażona osoba ma sens. Jednak jeśli bakteria jest silna, nawet osoby o wysokiej odporności mogą zostać zarażone.

Przeciwko takim chorobom jak świnka czy różyczka istnieje szczepionka, niestety przeciw szkarlatynie nie można zaszczepić dziecka. Człowiek może zarazić się już od szóstego miesiąca życia, jednak najczęstsze przypadki występują w wieku szkolnym. Choroba trwa średnio dwa tygodnie, leczenie antybiotykami jest niezbędne do zapewnienia szybkiego powrotu do zdrowia. Osoba chora na szkarlatynę musi unikać tłumów, aby nie rozprzestrzeniać jej dalej. Ryzyko zakażenia innych jest prawie całkowicie wyeliminowane po trzech dniach od rozpoczęcia przyjmowania antybiotyków. Nie później niż tydzień po pierwszej dawce leków większość dzieci może wrócić do szkoły.

Szkarlatyna jest przenoszona drogą kropelkową i zarazić jest się bardzo łatwo np. poprzez używanie wspólnych rzeczy z chorym. Dlatego należy unikać przede wszystkim picia ze wspólnych szklanek, chusteczki higieniczne po użyciu natychmiast wyrzucać do kosza. 

Generalnie uważa się, że raz chora osoba na szkarlatynę nie będzie zarażona ponownie. Stwierdzenie to nie jest do końca słuszne. Ponieważ patogeny stale się zmieniają i występują różne podgatunki, dlatego ponowne zachorowanie na szkarlatynę jest możliwe, nawet w późnym wieku.
Szkarlatyna występuje zazwyczaj w okolicach od października do marca, w tym czasie powinno się zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę i zażywanie odpowiednich witamin.